Skip to main content

Szanowni Państwo,

czytając ten list trzymają Państwo w rękach książeczkę „Dzidzia w świecie płatności” wydaną przez Fundację KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium. To pierwsza tego typu propozycja na rynku książeczek dla dzieci w wieku 1-3, która wprowadza dopiero uczącym mówić się dzieciom najprostsze pojęcia związane z płatnościami: karta, bankomat, portfel, banknoty czy monety.

Dla rodziców i opiekunów będzie znakomitym pretekstem do rozmów z dzieckiem o tym, skąd pieniądze się biorą, o tym, że za pracę należy się wynagrodzenie i o tym, że nie mamy ich niewyczerpanych źródeł.

Dzieci codziennie obserwują, jak dorośli kupują coś w sklepach lub dokonują płatności. Widzą, jak dorośli biorą sami towary w sklepie albo dostają je z rąk sprzedawców, a następnie płacą gotówkowo lub bezgotówkowo. W sposób naturalny od najmłodszych lat naśladują te zachowania bawiąc się w sklep. „Dzidzia w świecie płatności” pozwala na pokazanie dziecku różnych metod płatności na obrazkach, a bogate w szczegóły strony książki zapraszają do zabawy w szukanie, zgadywanie i nazywanie przedmiotów i sytuacji.

Mimo, że tematem głównym są w książce płatności, na pierwszy plan wysuwa się rodzinna atmosfera, wspólne spędzanie czasu i radość z poznawania natury. Chcielibyśmy przekazać maluchom w jasny sposób, że płatności są częścią codziennego życia, trzeba rozumieć, na czym polegają, ale najważniejsze są wartości rodzinne, relacje i wspólny czas, którym się nawzajem obdarowujemy.

Wierzymy, że “Dzidzia w świecie płatności” będzie istotną pomocą dla rodziców i opiekunów, a dla najmłodszych będzie miłym prezentem świątecznym.

Dorota Dublanka
Prezes Fundacji Cyberium